לידה מוקדמת

מהי לידה מוקדמת?

לידה לפני שבוע 37 להריון מוגדרת כלידה מוקדמת, והיא כרוכה בתחלואה ותמותה של יילודים, ובכלל זה, דימום מוחי, מצוקה נשימתית (RDS), זיהום, נמק של המעי, הפרעות התפתחות, שיתוק מוחין (CP) ועוד.

מהן הסיבות ללידה מוקדמת?

הסיבות ללידה מוקדמת הן רבות ומגוונות, כאשר את חלקן ניתן לחזות מראש, ובהתאם לעקוב ולטפל באותן נשים הרות אשר מצויות בסיכון ללידה מוקדמת.

סיבות המציבות נשים הרות בסיכון ללידה מוקדמת יכולות להיות בין היתר:

האם אפשר למנוע לידה מוקדמת?

במקרים מסוימים, ניתן למנוע או לדחות את מועד הלידה המוקדמת, ובכך להאריך את משך זמן ההריון ולהקטין / למנוע את התחלואה והתמותה של היילוד. 

קיימות כמה דרכי טיפול במטרה לדחות את מועד הלידה ולשפר את מצבו של היילוד והן כוללות מנוחה, מעקב צמוד אחר האישה ההרה והעובר, אשפוז במחלקת הריון בסיכון ומתן טיפול תרופתי כדוגמת:

סטרואידים:

הטיפול בסטרואידים נמצא יעיל בהפחתת תחלואה ותמותה של יילודים. לנשים בהריון הנמצאות בסיכון ללידה מוקדמת מומלץ לתת בין שבועות 24-34 להריון שתי מנות של קורטיקוסטרואידים (צלסטון ) לשם האצת הבשלת ריאות העובר במטרה להקטין את חומרת הפגיעה בפג.
ישנם מקרי רשלנות רפואית בהם למרות סיכון ממשי ללידה מוקדמת, לא ניתנו ליולדת סטרואידים ו/או לא ניתנה לה מנה שלמה של סטרואידים להבשלת ריאות העובר, דבר שגרם לתחלואה קשה של הפג שניתן היה למנוע.

מגנזיום סולפט כנוירו- פרוטקטור

מגנזיום סולפט נועד להגן על פגים מפני פגיעה מוחית, והוא ניתן לנשים בסיכון ללידה מוקדמת. מחקרים מראים כי טיפול במגנזיום סולפט לפני הלידה מפחית את הסיכון לשיתוק מוחין אצל פגים.
מגנזיום סולפט ניתן גם ליולדת כטיפול ברעלת הריון במטרה להגן על מערכת העצבים וכן כטוקוליטיקה.

טוקוליטיקה

מטרת הטיפול הטוקוליטי הינה דחיית מועד הלידה המוקדמת במטרה להאריך את זמן שהות העובר ברחם, ובכך לאפשר, בין היתר, מתן טיפול בסטרואידים להבשלת ריאות העובר.

דוגמאות לרשלנות רפואית בלידה מוקדמת

לא כל לידה מוקדמת היא כתוצאה מרשלנות רפואית, אבל ישנם מקרים הצריכים להדליק נורה אדומה כי הטיפול שניתן לא היה מיטבי. להלן דוגמאות למקרי רשלנות רפואית בלידה מוקדמת:

לידה מוקדמת - תביעת רשלנות רפואית וקבלת פיצוי כספי

לידה מוקדמת כרוכה בתחלואה ותמותה של יילודים ולכן ישנה חשיבות רבה לטיפול הרפואי אשר יכול למנוע ו/או להקטין את התחלואה והתמותה של היילודים.

במקרים בהם לא ניתן טיפול רפואי מיטבי, ניתן טיפול שגוי, הרופא לא התייחס למצבה הרפואי הקודם של האישה ולא זוהו גורמי הסיכון ללידה מוקדמת – כל אלו ועוד יכולים להוות עילה לתביעת רשלנות רפואית.

סכומי הפיצויים הנפסקים ו/או המושגים בהליך של פשרה בתביעות מסוג זה הינם גבוהים ויכולים להגיע למיליוני שקלים שכן לרוב מדובר בילדים בעלי צרכים מיוחדים.

לצערנו, הורים רבים לילדים עם צרכים מיוחדים אינם יודעים ואינם מעלים בדעתם כי ייתכן והמחלה, או הבעיה הרפואית ממנה סובל ילדם, היא תוצאה של רשלנות רפואית בלידה מוקדמת.

ילד שנולד עם פגיעה כתוצאה מלידה מוקדמת (שניתן היה למנעה ו/או לדחותה) ככל הנראה יזדקק לטיפולים, לתרופות, לאביזרים ולעזרה. במציאות של ימינו, כל אלו עולים הרבה כסף שאינו בהכרח בהישג יד של כל משפחה ומשפחה.

תביעת רשלנות רפואית יכולה לסייע ובעזרת כספי הפיצוי להקל ולאפשר לילד/ה איכות חיים.

במידה ואתם מרגישים כי הטיפול בכם או בקרובים לכם לא היה מיטבי, צרו איתנו קשר,
ללא כל התחייבות וללא תשלום, ונעריך עבורכם את גובה הפיצוי הכספי המגיע לכם

במידה ואתם מרגישים כי הטיפול בכם או בקרובים לכם לא היה מיטבי, צרו איתנו קשר, ללא כל התחייבות וללא תשלום, ונעריך עבורכם את גובה הפיצוי הכספי המגיע לכם

עו”ד גלית מושקה-פרדל

עו”ד ליהיא גולדמן

עו”ד גלית מושקה-פרדל

עו”ד ליהיא גולדמן